Niniejsza strona korzysta z ciasteczek (cookies).
Zobacz szczegóły.
Elbląg
OSW Fala

Atrakcje turystyczne

Elbląg leży na rozwidleniu wielu dróg wodnych. Najważniejsza prowadzi na Zalew Wiślany rzeką Elbląg, która w obrębie miasta pełni rolę kanału portowego. Przez Kanał Jagielloński, Nogat, Szkarpawę i Wisłę, Elbląg ma połączenie z Gdańskiem. Kierując się w kierunku Zalewu Wiślanego dopłyniemy do miejscowości Nowakowo, gdzie na drodze wodnej napotkamy most pontonowy otwierany tylko w określonych godzinach.


Godziny otwarcia mostu:

W sezonie od 01.05 do 31.08 : 700; 800; 900; 1000; 1200; 1400; 1500; 1700; 1900; 2000; 2200 – (po wcześniejszym powiadomieniu telefonicznym obsługi mostu)

Nr. Tel. 55 231 – 27 – 2755 231 – 27 – 27

Kapitanat Portu Elbląg Tel. 55 234 - 77 - 1155 234 - 77 - 11

 

Zalew Wiślany ma sporo zalet i od nich warto zacząć jego prezentację.

Jest to duży akwen, umożliwiający wielogodzinne rejsy. Na tyle rozległy, że w przypadku złej widoczności zmusza nas do korzystania z kompasu. W pojęciu geograficznym jest to akwen morskich wód wewnętrznych, będącym atrakcyjnym obszarem dla wypoczynku i uprawiania różnych spotów wodnych, głównie jachtingu i windsurfingu. Gwałtownie zmieniająca się pogoda potrafi stworzyć całkiem poważne sytuacje, o dziwo w pierwszej kolejności jachtom balastowym. Małe głębokości (średnia głębokość 2m do 2,5m) powodują, że falowanie szybko wzrasta, a bardzo krótka fala może dokuczyć nawet morsko opływanym żeglarzom. Całkowita długość Zalewu Wiślanego wynosi  50M, a największa szerokość 6M. Ogólna powierzchnia wody to  838 km2. Jest więc akwenem wymagającym większej uwagi niż wody pobliskich jezior czy rzek. Żeglarze powinni pamiętać o zrywających się tu niespodziewanych silnych wiatrach.

Zalew jest akwenem wody osłoniętej. Nie znaczy, że przed wypłynięciem możemy zapomnieć o starannym zapoznaniem się z prognozą pogody na najbliższe godziny, lub na dłużej, jeżeli planujemy po halsować przez parę dni. Wszystkim żeglarzom polecamy nasz polski ICM : http://www.meteo.pl. Od siły wiatru podawanej dla otwartego morza trzeba dla Zalewu zwykle odjąć  1-2oB.

Można się tu wiele nauczyć, wdrażać pierwsze kroki właściwe żegludze morskiej. Jest on podzielony w poprzek granicą państwową polsko – rosyjską.

Stany wody na Zalewie zależą głównie od kierunku wiatru. Wysokie stany wody powstają przeważnie w wyniku wlewu wód bałtyckich po długotrwałych wiatrach z kierunku NW i N. Letnie rejsy mają dużo dni spokojnych i słonecznych, zapewniających świetny wypoczynek.

Nad Zalewem Wiślanym położonych jest wiele miejscowości wartych odwiedzenia jak: stadnina koni w Kadynach, katedra i planetarium we Fromborku, latarnia morska w Krynicy Morskiej, muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, muzeum obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie, zabytkowe mosty zwodzone nad Szkarpawą i Wisłą Królewiecką. Wakacje spędzone na Zalewie Wiślanym będą przyjemne i ciekawe.

atrakcje_turystyczne
atrakcje_turystyczne
atrakcje_turystyczne

Projekt i wykonanie Artur „Artulino” Wyszyński.